Очаква се генерална стачка в Гърция да спре повечето публични услуги и да стане причина за затварянето на много офиси и магазини, предава агенция Фокус.
Същевременно самолети, влакове, автобуси, таксита и камиони няма да извършват дейност. За първи път и собствениците на малък бизнес и магазинери ще вземат участие в стачката.
Повода за 48-часовата стачка е гласуването на последния кръг строги икономически мерки от страна на гръцкия парламент, включително за увеличение на данъците, намаляване на заплатите и на закриване на работни места.
Стачката в сряда и четвъртък е организирана от двата най-големи профсъюзи, защитаващи интересите на служители в частния и държавния сектор.
Гръцкото правителство обяснява, че ако проектозаконът с новите мерки за икономии не бъде приет през тази седмица преди срещата на ЕС в Брюксел, поредният транш от спасителният заем в размер на 8 млрд. евро няма да бъде отпуснат, а той е необходим на страната за избягването на фалит.